Manuální lymfodrenáž těla
Manuální lymfodrenáž těla je speciální ručně prováděná technika, která má vynikající ozdravný, detoxikační, regenerační, relaxační i kosmetický účinek.
Za pomocí jemné techniky se pod určitým tlakem, tempem a pořadím daných specifických hmatů, aktivuje lymfatický (mízní) systém těla.
Pokud je lymfatický systém oslaben, projevuje se to únavou, snížením obranyschopnosti a imunity, zduřením uzlin a velkým oslabením fyzického i psychického stavu. V důsledku špatně fungujícího lymfatického systému se objevuje také celulitida, otoky, zadržování vody v těle, křečové žíly, metličky na kůži apod.
Lymfatický systém je přetížen při stresu, nedostatku pohybu, špatném (mělkém) dýchání, nesprávném pitném i stravovacím režimu, při kouření, nošení těsného prádla, jednostranné zátěži (např. dlouhé stání) apod. Lymfatický systém může být také ale narušen po operaci, úrazu či prodělaném infekčním onemocnění.
Kdy je manuální lymfodrenáž vhodná (indikace):
* aktivace imunitního systému
* detoxikace organismu
u sportovně aktivních klientů, kdy lymfodrenáž podporuje rychlejší odbourávání katabolitů (zplodin) buněčného metabolismu a podporuje regeneraci svalů a dalších tkání (např. běžci, hokejisté, fotbalisté atd.po operaci kloubů od 12. dne (rána musí být zhojena)
* po onkologickém onemocnění (jsou-li K-markery v krevním vyšetření již negativní)
* u gynekologických obtíží např.: dysmenorrhea (bolestivá menstruace), funkční sterilita…
* u chronické žilní nedostatečnosti (křečové žíly, tromboflebitida, ateroskleróza, zánět žil…)
* prevence zánětu hlubokého žilního systému před a po plánované operaciv terapii bércových vředůu diabetiků (neuropatie, angiopatie)
* v terapii artrózy kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů (otoky dolních končetin způsobené funkčním opotřebování kloubů)
* primární a sekundární lymfedémonkologické indikace pouze po doléčení karcinomu a metastáz (ablace mammy, resekce uzlin, po radioterapii…)
* chronická žilní insuficience a prevence hlubokého žilního zánětu (před i po operacích)bolesti cévního původu (ateroskleróza tepen, žilní trombóza, křečové žíly, blokáda mízního řečiště…)
* terapie bércových vředů (v klidovém stádiu)poruchy prokrvení (Raynaudova nemoc, akrocyanóza)
* extrémní svalové zatížení
* celulita – laicky nazývaná „celulitida“ (lymfodrenáž slouží jako podpůrná metoda např. při terapii celulity rázovou vlnou, ultrazvukem, kryoterapií…)
* liposukce (po operačních i neinvazivních zákrocích)
Kdy manuální lymfodrenáž neprovádíme (kontraindikace):
* u kožních onemocnění (plísně, záněty kůže a měkkých tkání, otevřené rány, hnisavé kožní rány, proleženiny v akutním stadiu) – hygienické důvody
* onkologické onemocnění v akutní fázi – riziko rozšíření nemocitěžké srdeční onemocnění (isch. choroba srdeční, angina pectoris, infarkt myokardu, nestabilizovaná hypertenze, hypotonie…) – zvýšená cirkulace lymfy vede k nalití většího množství lymfy do krevního řečiště. Srdeční sval musí kapacitně větší průtok zvládnout
* těžké plicní onemocnění (bronchiální astma, chronická bronchitida, obstrukční choroba plicní, akutní plicní edém…)
* u vážného onemocnění jater a ledvin – aby nedošlo k ještě vyššímu skokovému zatížení těchto interních orgánů
* cévní mozková příhoda
* zvýšená funkce štítné žlázy(hyperthyreosa)
* neurologické onemocnění (epilepsie, neuropatie, plexopatie…)
* nediagnostikované břišní obtíže
* akutní žilní zánět (tromboflebitida)
* akutní infekční onemocnění (chřipková viróza, zvýšená tělesná teplota…)
* osteosyntéza a endoprotézy v léčené oblasti
Při této technice se nepoužívá olej, ale naopak pudr.
Napomáhá tomu, aby při jemných pohybech se ruce maséra plynule a v rytmu pohybovaly po pokožce.